ATEİZME CEVAP

ALLAH HAKKINDA OLUŞTURULAN PARADOKSLARA CEVAP

Makalenin videosunu izlemek için tıklayın

Allah Kendi Kaldıramayacağı Bir Taş Yaratabilir mi?

Üstteki soru bir paradokstur ve bakıldığında bir çelişki gibi dursa da çok komik denilebilecek bir mantık hatası yapılmaktadır. Bu tarz soruların tamamımın mantığı aynıdır. O yüzden verdiğim cevap genel bir cevap olarak da düşünülebilinir.

Bu tarz sorulardaki taktik, Allah’a ait bir özellikle insana ait bir özelliğin kıyaslanıp aralarında oluşan tezattan dolayı inkar mantığının geliştirilmesidir. Yaratmak Allah’a ait bir özelliktir. Bir şeyi kaldıramamak ise insana ait bir özellik. Gerçekten bir çelişki gösterilecekse Allah’a ait iki özellik arasında gösterilmelidir. Ki bu imkansızdır. Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. “Madem aldığın yatak rahat, neden üzerinde rahat yemek yiyemiyorum?”. Yatak yatmak için rahattır, yemek yemek için değil. Yatmak yatağın, yemek yemek ise masanın özelliğidir. Aynı önerme içinde kullanılmaları sonucu bir çelişki ortaya çıkması son derece doğaldır.

Evren içindeki kavramlarla sonsuz kavramını kıyaslamak da bu paradoksun oluşma nedenlerinden biridir. Evrende her şey sonlu ve eksiktir. Buraya ait kavramları evrenden bağımsız, eksiksiz ve sonsuz bir varlıkla kıyaslamak mantık olarak hezimetle sonuçlanacaktır ki öyle olmuştur.

Ancak bu paradokslar kesinlikle bir yaratıcının varlığına zarar vermez. Tam tersi bu paradoksun oluşması sonsuzluk kavramının evrenden bağımsız bir boyutta olması gerekliliğinin bir delilidir. Çünkü evrene has bir kavramla sonsuzluğa has bir kavramın aynı önermede sunulması paradoks oluşturmaktadır. Demek ki sonsuzluk kavramı bu evrene ait olamaz. Bu da Allah’ın katındaki sonsuzluğun evrenden münezzeh olduğunun delilidir.

ALLAH HAKKINDA OLUŞTURULAN PARADOKSLARA CEVAP” üzerine bir yorum

  1. Merhab Akın Bey
    Soru zaten saçma bu soruyu soran kişi maddesel dünyaya o kadar bağlanmış ki görecelik nedir bilmiyor,5N1K mantığı bile yok bu soruyu soranda. Neden mi?
    Dünya üzerinde bizi şekillendiren en temel yasa Newton’un bulduğu çekim yasası,yer çekimi kanunudur. Her şeyimizi bu çekim kanunu şekillendirmiştir her şeyde çekim kanununun etkisini görmek mümkündür.Kaldırmak ta aslında çekim kanununun olduğu bir yerde anlamlıdır.Uzayda bir şeyi rahatça kaldırabilirsin dünyadaki mantığa göre çünkü uzaydaki boşlukta çekim yoktur. Nasadaki görevlilerin uzayda çektiği videoları yayınlasanız yeter onlara. İçinde bulundukları evrenin her kanununu bebeklikten beri o kadar benimsiyorlar kanıksıyorlar ki 3 boyut dışını,varlığı ,yokluğu,metafiziği düşünemeyecek durumda ateistlerin çoğu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir