ATEİZME CEVAP

ALLAH İNSANI YARATMAK İÇİN NEDEN 13.7 MİLYAR YIL BEKLEDİ?

Makalenin videosunu izlemek için tıklayın

Bu soru ilk anda mantıklı gibi durmasına rağmen aslında bilim ve Kuran’la ilgili bilgisizliğin sonucu sorulmuş bir sorudur. Peki bilimin ve Kuran’ın verileri nelerdir. Hep birlikte inceleyelim.

Einstein’dan önce zaman mutlak sanılıyordu. Ancak zamanın göreceli olduğu yapılan hesaplama ve deneylerle bulundu. Zaman, kütle ve çekim gücüne göre farklılık gösteriyordu. Stephen Hawking’in evren ve zamanla ilgili belgeselinin 41. Dk’sındaki açıklamaya göre ışık hızına yakın bir hızda giden tren yapabilseydik bu tren içinde geçen 1 gün Dünya’da 1 yıla eşit olacaktı. Yani zaman algısı bağlı bulunduğumuz evren içinde bile değişkenlik göstermektedir.

Aynı mantık Yıldızlararası filminde de işlenmiştir. Uzaya giden ekip, karadeliğin yakınındaki bir gezegene iniş yapmakta ve o gezegende 1 saate yakın bir zaman geçirdikten sonra gezegenden ayrıldıklarında Dünya’da 23 yıl geçtiğini farketmektedirler. Einstein’ın ortaya attığı bu iddia şu an tüm Dünya’da genel kabul görmektedir.

Başka bir örnek vermek gerekirse zaman algımız rüyalarımızda da değişmektedir. Mesela 1 sn’lik bir rüya içinde insan çok uzun süreler geçirebilmektedir. Belki onlarca yıl süren rüyalar görmekte ama gerçek hayatta sadece 1 sn’lik  bir rüya görmektedir.

Bu bilgilerden çıkan sonuç şudur: Zaman algısı evren içinde bile farklılık göstermekte kişiden kişiye göre değişmektedir. Şimdi evrenden dışarı çıkalım. Yani evrene bağlı olmayan bir varlığa…

Evren içinde bile zaman algısı farklılık gösterirken evrene bağımlı olmayan yani evrendeki zamandan ve mekandan tamamen bağımsız olan Allah’ın katında zamanın bizim bildiğimiz manada olması imkansızdır. Ki Kuran ayetlerinde bu bilgiye dikkat çekilir;

Gökten yere her işi O evirip düzene koyar. Sonra (işler,) sizin saymakta olduğunuz bin yıl süreli bir günde yine O’na yükselir. [Secde Suresi (32/5]

Melekler ve Ruh (Cebrail), ona, süresi elli bin yıl olan bir günde çıkabilmektedir. [Meâric Suresi (70/4]

Ayetlerde görüldüğü gibi dünyada geçen 50.000 veya 1000 yıllık sürelerin Allah katında 1 gün(dönem) gibi bir karşılığı (farklı olaylarla ilgili) olduğu gözükmektedir. Bu dönemin ise bize göre nasıl bir süre olduğunu bilemeyiz. Yani kısaca Allah katındaki zaman bizim bildiğimiz manada bir zaman değildir. Allah 13.7 milyar yıl beklememiştir. Allah katında 13.7 milyar bir an bile değildir. Hatta ayetlerde gelecekte olacak olan olaylar bile olmuş bitmiş gibi anlatılır. Özellikle kıyametle ilgili olanlar. Yani Allah katında geçmiş ve gelecek diye bir şey yoktur. Zaman bizim için yaratılmıştır ve “evrene bağımlı olan bizlerin” algısıdır.

 

ALLAH İNSANI YARATMAK İÇİN NEDEN 13.7 MİLYAR YIL BEKLEDİ?” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir