ATEİZME CEVAP

ALLAH YERYÜZÜNDEKİ ZULME NEDEN İZİN VERİYOR?

Dünya üzerindeki zulüm daha çok ateist çevreler tarafından sürekli dile getirilip Allah’ın varlığına karşı bir argüman olarak kullanılmaya çalışılıyor.  Halbuki yeryüzündeki zulmün, açlığın, savaşların vb. olayların Allah’ın varlığı ya da yokluğu ile uzaktan yakından alakası yoktur. Bunu ilk başta belirtmek istedim. Bir Yaratıcının varlığı canlılardaki tasarım, bilgi, teknoloji, sanat, evrendeki düzen, hassas ayar, entropi, bir başlangıcının olması vb. katrilyonlarca delille sabittir. Sadece canlı DNA’larındaki bilgi bile bizim akıl sahibi bir varlık tarafından yaratıldığımızı tek başına kanıtlar.

Peki Allah neden zulme izin veriyor?

Aslında bu soruyu soran kişiler hakikati aradıkları için değil insanları kendilerince Allah’a düşman etmek için sürekli aynı şeyi tekrarlar. Dikkatli düşünüldüğü zaman ise yaşadığımız evrenin zıtlıkların olduğu bir evren olduğunu görürüz. Eğer savaş olmasa barışın ne olduğunu, açlık olmasa tokluğu, adaletsizlik olmasa adaleti, kötülük olmasa iyiliği hiçbir zaman bilemezdik. Evrendeki her şey zıttı ile vardır. Eğer zıttı yoksa kendisi de olamaz. Bu nedenle her şeyin olumsuzunun olması mutlaka şarttır.

Bunun haricinde Allah dünyanın imtihan yeri olduğunu bildiriyor. İmtihan olması için yanlış şıklar olması ve insanın özgür olması gerekir. İmtihanda yanlış şık işaretlerken hiçbir hoca size karışmaz. Dünya üzerinde de bir bıçakla ameliyat yapıp bir can kurtarabilir ya da o bıçakla birini öldürebilirsiniz. Tıpkı imtihan sırasında aynı kalemle doğru şıkkı ya da yanlış şıkkı işaretleyebileceğiniz gibi. Eğer dünya üzerinde kimse kimseyi öldüremese, hiçbir çocuk aç kalmasa, hiçbir çocuğa kimse zulmedemese dünyada imtihan ortamı kalkardı.

Peki neden imtihan oluyoruz? Cevap : Bilmiyoruz… (Önemli not: Ne yazık ki makalemi yayınladıktan sonra makale başlığımın cevabı olarak sanki sadece “bilmiyoruz” cevabını vermişim gibi bu bölüm kesilip kullanıldı. Makalemin başlığı olan sorunun cevabı tüm makalemdir. Cevap “bilmiyoruz” değildir. Ayrıca “bilmiyoruz” cevabı “Neden imtihan oluyoruz” sorusuna verdiğim cevaptır. Makalemin başlığındaki soruya verdiğim yanıt değildir.) Neden imtihan olduğumuzu bilmiyoruz ama imtihan içinde olduğumuzu biliyoruz. İmtihan olduğumuzu bize Kuran bildiriyor. Kuran’daki iddia ise bu evrenin sahibi olan Allah’ın kitabı olduğu. Peki delil? Evet çok sayıda delil Kuran’ın Allah’ın sözü olduğunu gösteriyor. Eğer Kuran Allah’ın sözüyse o zaman imtihan olduğumuz da doğru olmuş oluyor. Sebebini bilmiyoruz ama sebebini bilmediğimiz her şeyi inkar mı ediyoruz. Tabi ki hayır… Peki neden imtihan adaletli değil? Allah bu dünyada herkes aynı şekilde imtihan olacak diye bir vaadde bulunmamış. Kimisi fakirlikle kimisi zenginlikle imtihan oluyor. Kişisel kanaatim zenginliğin daha büyük bir imtihan olduğu yönünde. Çünkü amaç dünyada rahat yaşamak değil, Allah yolunda yaşamak. Ayrıca emin olun ki bir zenginin arabası çizildiğinde yaşadığı sinir ve üzüntüyü Afrika’daki çocuklar içecek su bulamayınca yaşamıyordur. Kimisi başına bomba düşmesinden korkarken, kimisi yazılıdan 90’nın altında almak korkusu yaşıyor. Ama Allah’ın bir vaadi varsa o da kimseye güç yetireceğinden fazla yük yüklememesidir;

Hiç kimseye güç yetireceğinden fazlasını yüklemeyiz; elimizde hakkı söylemekte olan bir kitap vardır ve onlar hiç bir haksızlığa uğratılmazlar. [Müminûn Suresi (23/62]

Ayrıca adaleti minik beyniyle gerçekleştirmeye çalışan insan bilsin ki sonsuz adalet sahibi Allah tarafından ahirette tam bir adalet sağlanacaktır;

Her insan-grubunu imamlarıyla çağıracağımız gün, artık kimin kitabı sağ eline verilirse, onlar kitaplarını okuyacaklar ve onlar, bir ‘hurma çekirdeğindeki iplikçik kadar’ bile haksızlığa uğratılmazlar.  [İsra Suresi (17/71]

Aslında dünya üzerindeki zulümle ilgili ilk sebep soranlar ateistler değil meleklerdir. Nasıl mı;

Hani Rabbin, Meleklere: “Muhakkak ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim” demişti. Onlar da: “Biz seni  şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kanlar akıtacak birini mi var edeceksin?” dediler. (Allah:) “Şüphesiz sizin bilmediğinizi ben bilirim” dedi.  
[Bakara Suresi (2/30]

Melekler bir şekilde insanın kan döken, bozgunculuk çıkaran bir varlık olduğunu öğrenmiş ve Allah’a sebebini sormuşlardır. Allah ise “sizin bilmediğinizi Ben bilirim” demiştir. Ünlü Profesör  Jeffrey Lang küçük yaşlarda çok büyük acılar çekmiş ve bir ateist olarak hayatını sürdürürken sorgulamaya karar vermiş ve Kuran okuduğunda bu ayetle karşılaşmıştır. Ayeti okuduğu anda senelerdir sorduğu “neden dünyada zulüm var” sorusunun cevabını alarak Müslüman olmuştur. Hatta bu soruyu ilk olarak Meleklerin sormasına çok şaşırmış “bu benim sorumdu” diyerek şaşkınlığını belirtmiştir. Allah’ın “sizin bilmediğinizi ben bilirim” açıklamasını ise “Allah bize ne yaptığımı biliyorum diyor” diyerek çok güzel bir anlatımla çevresine aktarmıştır. İslam’a yolculuğunu anlattığı videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?v=v1Wh8J6xy3E

2

3

4

5

6

7

8

Evet dünyada büyük zulümler olmuştur ve halen devam etmektedir. Ancak bu zulmün sebebi Allah katında bir ilimdir. Öldükten sonra Allah açıklarsa sebebini öğrenebiliriz ancak şu an yapmamız gereken deliller doğrultusunda imtihanda olduğumuzu görmek ve teslim olmaktır.

Dünyada zulüm vardır ama bu zulmün yanında üzerimizde her an katrilyonlarca nimet  de vardır. Ateistler genelde bunları göstermek istemezler. Vücudumuzu incelersek 1 sn görebilmemiz için gözümüzde 1 milyar işlem gerçekleşmektedir. İçtiğimiz su, pislik içinden buharlaşarak bulutlara çıkmakta, sonra yağmur olarak yağıp toprak altında minerallerle birleşip içme suyu olmaktadır. Allah’ın üzerimizdeki katrilyonlarca şefkatini görmeyip sadece dünyadaki zulme kitlenmek çok mantıksız ve vicdansız bir tavırdır.

Dünyada bir zulüm varsa bu Allah’ın değil insanların suçudur;

İnsanların kendi ellerinin kazandığı dolayısıyla, karada ve denizde fesad ortaya çıktı. Umulur ki, dönerler diye (Allah) onlara yaptıklarının bir kısmını kendilerine taddırmaktadır. [Rûm Suresi (30/41]

Ayette görüldüğü gibi dünyadaki fesadın sebebi insandır.

Ayrıca eğer Allah varsa -ki var- o zaman zaten bizim içimizdeki şefkat ve merhamet duygusu Allah’tan gelmiş oluyor. Allah’tan öğrendiğimiz merhametle Allah’a hesap sormak ise son derece akılsızcadır. Bu durum katrilyonları olan bir iş adamının 5 parası olmayan birine 3-5 kuruş para vermesi sonucu o kişinin para aldığı kişiye o 3-5 kuruşla hava atmasından farksızdır.

Delillere göre Allah vardır ve Kuran haktır. İmtihanda olduğumuz delillerle sabittir. Bunları gören insan için “neden imtihandayız ve neden dünyada zulüm var” sorusunun bir manası yoktur…

ALLAH YERYÜZÜNDEKİ ZULME NEDEN İZİN VERİYOR?” üzerine 11 yorum

 1. Niçin imtihan olduğumuzu bilmediğimizi söylemişsiniz. Bunu anlayamamanıza şaşırdım. Biz meleklerden üstün bir varlığın ortaya çıkması için imtihan oluyoruz. İmtihan olmazsa meleklerden üstün bir varlık ortaya çıkmaz. Daha da açıklayabilirim. Adnan Hoca bunu çok iyi açıklıyor sohbetlerinde, sizin de bunu bildiğinizi tahmin etmiştim takip edeni olarak.

  1. Ahmet arkadaşım,
   “Biz meleklerden üstün bir varlığın ortaya çıkması için imtihan oluyoruz”
   İnsanların üstün olduğunu allah bilmiyormu ki imtihan oluyor..

   Akın Gözükan’a katılıyorum. Bunun cevabı allah katında olduğunu düşünüyorum..

 2. Bu yorum yüzyıllardır gelen bir yorumdur zaten. Herkes bilir. Ancak Kuran’da buna dair bir delil yok. O yüzden bu açıklamayı kabul etmiyorum. Allah yalnızdı bilinmek istedi diyen de var.. Ama hiçbiri doğru değil Kurana göre. Allah kehf ehlinin sayısı konusunda bile tahmin yapmayın derken bu kadar ciddi bir konuda Kuranda olmadığı halde yorum yapmak yanlış olur.

  1. aynen katılıyorum abi. kuran dışındaki bilgiler zan olmaktan öteye geçemez, zannın ise gerçek adına hiçbir açıklayıcılığı yoktur.

 3. Adnan bey bilir kişi değil benim ve sizin gibi bir insan onunda rehberi kuran benimde sizinde bilgi için onu işaret etmenizde ilginç AHMET BEY

 4. Akın abi siz yoluna bu şekilde Kur’an ile birlikte gitmeye devam ettikçe bir müslüman olarak ben de sizi destekleyeceğim. Açıklamanız için teşekkür ederim.

 5. Akın bey aaklımıza ttakılan sorulara çok güzel cevaplar veriyorsunuz. Allah razı oolsun. Neden imtihan oluyoruz sorusuna ” Allah hanginizin daha ggüzel amel isleyecegini görmek iiçin hayati ve oölümü yarattı” ayeti cevap degilmidir. Zaten imtihan demek kim kaç puan alacak kimler ggeçer puanı alabilecek veya geçer ppuanın aaltında kalacak bakmak için degilmidir . Onun için de itikat ve amelde sşeriat yani Allahın kuralları esas ve sşarttır.

  1. Allah hepimizden razı olsun. Kardeşim açıkçası “Allah hanginizin güzel davranışlarda bulunacağını denemek için yarattı” ifadesi zaten imtihanı anlatıyor. Yani imtihanın neden olduğunu değil. Çünkü şöyle bir soru ile karşılaşırız bu sefer de. Allah neden hangimizin daha iyi davranışlarda bulunacağını merak ediyor? Bunu bilmiyoruz işte. Yani niye imtihan edildiğimizi…

 6. Bu arada şunuda belirtmek llazım kimin kaçpuan aalacağını Allah “İlim” sıfatı ggereği elbette biliyor . Ama bunu bizim yaşayıp görmemiz lazımki sonra mahserde sorguda itiraz eder yapmayabilirdim diyebilirdik . Şimdi ise biz yyapıyor ediyoruz. Onun için derlerya ” KKişi ne ederse kendine eder.” Bu da vverilmiş hür iradedir.

 7. Hele şükür, “bilmiyoruz” yanıtı veren biri! Daha Kitap’ın en başında diyor “bilemezsiniz” diye, ama kimse Kitap’ı okumadığı için -veya en azından aklıyla okumadığı için- anlamıyor. Yok şu gerekçeymiş, yok bu gerekçeymiş. Yanıtların hepsi de gerekçe bildirir. Allah hiç bir şeye gerek duymayan değil midir? Gereğin olmadığı yerde gerekçe de olmaz, dolayısıyla verilen bütün yanıtlar yanlıştır! Allah hem önce, hem de sonra değil midir? Zamanın olmadığı yerde nedensellik de olmaz, dolayısıyla verilen bütün yanıtlar yanlıştır!
  Yazı başlığına tıklarken umutsuzdum ama beni yanılttınız. Kutlarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir