KURAN MUCİZELERİ

KURAN MUCİZELERİ – 52 – GÜNEŞ DE BİR YILDIZDIR

Güneşi bir kandil, ayı bir nur kılan… [Yûnus Suresi (10/5]

Andolsun, Biz göğü kandillerle süsleyip-donattık… [Mülk Suresi (67/5]

İlk ayette Güneş’le ilgili kullanılan arapça kelime “dıyâen”dir ve “ışık kaynağı” manasına gelir. İkinci ayette yıldızlarla ilgili kullanılan kelime ise “bi mesâbîha”dır ve yine “ışık kaynağı” manasına gelir. Güneş de bir yıldızdır ve yıldızlar hidrojeni helyuma çevirerek ışıklarını kendileri üretirler. Ay için kullanılan kelime “üzerine gelen ışığı yansıtan nur kelimesi”dir. Yani Ay ışık kaynağı değil, yansıtıcıdır. Ayetlerden Güneş’in de bir yıldız olduğu ve ışık kaynağının da yıldızlar gibi kendine ait olduğu sonucu çıkmaktadır. Bu bilgi dünyaca ünlü ateist yazar Richard Dawkins tarafından şu şekilde açıklanır;

Yıldızlar ne kadar uzak olurlarsa olsunlar, kendi ışınlarını yayarlar ve aradaki bütün fark budur. Ay ışığının tümü Güneş’in Ay üzerinden yansıyan ışığıdır. (Richard Dawkins – Gökkuşağını Çözmek syf 75)

Güneşin bir yıldız olduğu ve ikisinin de ışık kaynaklarının kendilerine ait olduğu 1400 sene önce bilinmemektedir. Ancak Kuran Allah sözü olduğu için bu ince ayrım muhteşem bir şekilde yapılmıştır.

KURAN MUCİZELERİ – 52 – GÜNEŞ DE BİR YILDIZDIR” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir