ATEİZME CEVAP

ŞARAP ve SEKS DÜNYADA YASAK. NEDEN CENNETTE SERBEST?

Evet… Yine sorgulama sonucu bulunduğu iddia edilen ama sorgulamayla uzaktan yakından alakası olmayan mantık hezimeti bir soru. Ama yine de en azından Müslümanlar için cevabın verilmesi önemli.

Aslında Kuran’da cennette cinsellikle ilgili tek bir ayet bile yoktur. Var olan iddialar ayetlerin saptırılmasıyla oluşturulmuştur. Huri kelimesinin manası bile “sohbet arkadaşı”dır. Yani bir kadın veya seks partneri manasına gelmez. Kuran’da cennetle ilgili cinsellik içeren bir ayet olmamasına rağmen kimse “cennette cinsellik yok” diyemez. Çünkü Allah cennetle ilgili “nefsinizin arzuladığı her şey sizindir” [Fussilet suresi 31.ayet] şeklinde bildirmiştir. Ayrıca cinsellik ayıp bir şey değildir. Gece gündüz cinselliği yaşayıp, bunun son derece doğal bir şey olduğunu söyleyen kişilerin Kuran’da dünya veya cennetle ilgili cinsellik olduğu iddiasını ortaya atarak bunu garipseme hakları yoktur.

Gelelim şarap konusuna. Cennetteki şarap için Allah ayetinde “Ki bundan ne başlarını bir ağrı tutar, ne de kendilerinden geçip akılları çelinir.” [Vâkıa Suresi (56/19] buyurmaktadır. Yani cennetteki şarap bildiğimiz şarap değildir.

İlk başta iddiadaki hatalarla ilgili kısa bilgi verdik. Şimdi iddiadaki eksikleri söyleyelim.

1-Dünya’da seks haram değildir. Helali olan kişiyle yaşanması serbesttir.

2-Dünya’da şarap yasaktır ama bunun sebebi aklın çelinmesidir. Cennetteki şarap ise aklın çelinmesine sebebiyet vermez.

İddiadaki hataları ve eksikleri de inceledikten sonra asıl sonuca gelelim. Eğer denildiği gibi dünyada şarap ve seks tamamen haram olsaydı (tamamen derken evlilikle yaşanan cinsellik de dahil) ve cennette de şarap ve seksin açıkça serbest olduğu söylenseydi (yani Kuran’da cennette yaşanacak cinsellikle ilgili açık ayetler olsaydı) da yine mantık dışı bir durum olmazdı. Çünkü;

Kuran’a göre yaşadığımız hayat bir imtihan.

Bir imtihana çalışan bir çocuğa hem çalışma sırasında hem de imtihan sırasında bilgisayar oyunu oynamak yasaktır. Ama imtihan sonrası serbesttir. Üniversiteye hazırlanan kişi sene boyu tatil yapmaz. Adeta kendine yasaklar ama sınavdan sonra tatile çıkar. Hatta sınav dönemi dayanamayıp oyun oynayan ve bu yüzden sınavda başarısız olan çocuklara asıl yasak sınav sonrası gelir. Örnekler çoğaltılabilir. Dolayısıyla bir şeylerin dünyada yasak, ahrette serbest olması son derece doğaldır. Allah, Kendisine olan bağlılığımıza ve itaatimize göre bizi ahirette ödüllendirecektir.

İnkâr edenler ateşe sunulacakları gün, (onlara şöyle denir:) “Siz dünya hayatınızda bütün ‘güzellikleriniz ve zevklerinizi tüketip-yok ettiniz, onlarla yaşayıp-zevk sürdünüz. İşte yeryüzünde haksız yere büyüklenmeniz (istikbarınız) ve fasıklıkta bulunmanızdan dolayı, bugün alçaltıcı bir azab ile cezalandırılacaksınız.” [Ahkaf Suresi (46/20]

ŞARAP ve SEKS DÜNYADA YASAK. NEDEN CENNETTE SERBEST?” üzerine 7 yorum

  1. Selamın aleyküm abi, yazılarını takip ediyorum ve cevaplarımı gayette iyi buluyorum 🙂 Bir sorum olacaktı… Bir cemaate bağlımısın ? Bağlı değilsen cemaatler hakkında ki fikirlerin nedir?

  2. Yazilarin ve videolarin gayet iyi doğrulari, gerçekleri söylüyorsun.Senin gibi insanlarin çoğalması dileğiyle.Selam ve sevgilerimle..

  3. Abi çok saol.Çok fazla çelişkiliymiş gibi görünen bir konuydu.İnternet üzerinde bilgisizce,cahilce yorum yapanlara çok güzel bir cevap vermişsin.

  4. huri kelimesini sohbet arkadaşı diye çevirmissiniz. bu çeviriyi neye göre yaptınız?eğer sizinki doğru ise neden her yerde malum anlamlar yükleniyor?

    1. Bu zaten bilinen anlamı aslında. Yani Huri’nin Arapçada dişilik anlamı da yok. Ancak rivayet kaynaklı bilgilerden dolayı ve tefsirleri genelde erkekler yaptığı için bu şekilde bir çeviri ile karşılaşıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir