YAZILARIM

YANLIŞ TEVAZU ANLAYIŞI

Günlük hayatımızda kullandığımız kelimeleri, sergilediğimiz karakter özelliklerini Kuran temel alarak belirlemiyorsak yanılma ihtimalimiz çok yüksektir. Bunlardan biri de yanlış tevazü anlayışıdır.

Bazı insanlar kendilerine yöneltilen övgü dolu sözler karşısında değişik tepkiler verebilmektedirler. Mesela bir bayana “ne kadar güzelsin” denildiğinde, “hayır ben kendimi hiç güzel bulmuyorum” diyebilmektedir. Veya gitar çalan birine “çok iyi çalıyorsun” denilince “yok canım kendi çapımda” gibi bir cümleyle sözde tevazü göstermektedir. Aynı kişiler ise bazı konularda yapılan övgülere “bu konuda mütevazi olamayacağım” gibi bir cümleyle karşılık verip o konuda gerçekten iyi olduklarını söyleyebilmektedirler. Aslında bu tavırlar tevazünün, insanlara hoş gözükmek için yapılan bir tavır olduğunun zannedilmesinden kaynaklanmaktadır.

Peki nedir gerçek tevazü?

Gerçek tevazü anlayışı, herşeyi yaratanın ve her türlü güzelliğin sahibinin Allah olduğunu bilen bir üslupla konuşmaktır. Yoksa yapılan övgüye “estafurulllah” diyip, aslında kendi içinde o özelliğinin kibrini taşımak yanlış bir tevazü anlayışıdır.

Onları siz öldürmediniz, ama onları Allah öldürdü; attığın zaman sen atmadın, ama Allah attı. Mü’minleri kendinden güzel bir imtihanla imtihan etmek için (yaptı.) Şüphesiz Allah, işitendir, bilendir. [Enfal Suresi (8/17]

Ayette bildirildiği gibi herşeyi yapan Allah’tır. Bir insanın bir enstrüman çalmayı bırakın yerden bir taş alıp atma gibi bir gücü bile yoktur. Hiçbir insan Allah’tan bağımsız  şekilde güzel bir resim yapamaz. Bir insanın yaptığı yemeğin lezzetli olması, o yemeğin sofrada Allah tarafından lezzetli yaratılmasıyla alakalıdır. Yapılan şarkıların tümü Allah’a aittir. Kısaca dünya hayatında yaratılan herşeyi Allah yaratmıştır ve yaratmaktadır.

Müslümana düşen ise kendisine yapılan iltifatlar karşısında gereksiz tevazü gösterileri yapmak yerine bu tevazüyü kendi içinde yaşamaktır. Müslümana yapılan övgü karşısında, Müslümanın tavrı “Elhamdülillah” demektir. Elhamdülillah, “Övgü Allah’a” manasına gelir. Güzel bir Müslüman bayana “ne kadar güzelsin” denilince o kişi, “Elhamdülillah Allah’ın güzelliği” demeli, bu güzelliğin Allah’a ait olduğunu kabul etmelidir. Yoksa bir bayanın ayna karşısında saatlerce kendine bakıp, ne kadar güzel olduğunu düşünüp, sonra da birisi iltifat edince “hayır canım ben kendimi güzel bulmuyorum” demesi çok samimiyetsiz bir durumdur.

“Oysa sizi de, yapmakta olduklarınızı da Allah yaratmıştır.” [Saffât Suresi (37/96]

Ayette belirtildiği biz de yaptıklarımız da Allah’ın eseridir. Bu gerçeği bilen kişilerin birbirlerini övmesi, birbirilerine güzel söz söylemesi de Kuran’a ters bir tavır değildir. Çünkü o kişi kendisine yapılan her övgüde Allah’ı hatırlar, anar ve şükreder…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir